Начало За нас Реклама Контакти

Salone del Gusto&Terra Madre събира пазителите на земята

Снимка за Salone del Gusto&Terra Madre събира пазителите на земята

Цели училища чакат пред бившите заводи на Fiat в Торино, Lingotto, за да влязат на гигантския салон за традиционни храни Salone del Gusto&Terra Madre. По-малките ученици седят право на земята в кръг и слушат истории и приказки за храната, която е навсякъде около тях. После я миришат и опитват - и настава голяма глъчка. 

Най-голямото събитие, организирано от Slow Food, беше открито в сряда вечерта, на 22 октомври, с вълнуваща церемония и шествие на знамена от 75 страни. Изложението събира малки фермери и традиционни производители на уникални храни от целия свят и е истинско тържество на гастрономическото разнообразие из нашата планета. Човешкото въображение трудно обхваща подобно богатство, но в Торино, е направен сериозен опит да бъде събрано на едно място (със сериозни размери все пак) вкусовото наследство на цялата човешка цивилизация. Тук е мястото, където видът и вкусът на продуктите и гордостта на производителите те убеждават, че храната не само е най-пряката връзка между природата и цивилизацията, но и неизменна част от световната култура. Тук човек се чувства едновременно мъничък като прашинка и голям като своята земя, която единствена може да даде неговата специфична традиционна храна.

Италия има цели 4500 автентични продукти, защитени от Министерство на земеделието. На тях са посветени три павилиона – уханията на безброй уникални сирена от малки производители от цялата страна се смесват с прелъстителния мирис на занаятчийски мортадели, брезаоли, прошути и какви ли не още забележителни сурово-сушени деликатеси, а засмени фермери предлагат да опитате каноли с козя рикота от Сицилия или ръчни шоколадови бонбони от Торино.

Двата най-важни акцента в това издание на Salone del Gusto&Terra Madre са малките семейни фермери и Съкровищницата на вкусовете – каталог на уникални местни храни от цял свят, застрашени от изчезване. На тях е посветено впечатляващо съоражение, изобразяващо огромен стилизиран Ноев ковчег със снимки и експонати на стотици храни, спасени от забрава.

Освен с българските президиуми на Slow Food: смилянски фасул, нафпавок, зелено сирене от Черни Вит и каракачанска овца, страната ни за пръв път е представена и с някои родни продукти включени в Съкровищницата на вкусовете: розов домат и капия от Куртово конаре, манов мед от Странджа, пестил от Габрово, белишки лук, нерафинирано олио от слънчоглед (шарлан). Българското присъствие е подсилено и от други продукти на различни Slow Food общности: козе сирене от разложката мандра „Козле“, копривщенска лютеница, мед от Габровския Балкан, мариновани черноморски риби на „Лимнос“, Царево. Всички наши храни предизвикват истинско възхищение у посетителите, а отвреме навреме омаен звук на гайда и весели хорà привличат още по-голямо любопитство към българската традиция.

През петте дни на Salone del Gusto&Terra Madre са организирани стотици лекции на най-различни болни теми, засягащи проблемите на малките проиводители на качествени традиционни храни, както и лаборатории на вкуса с тематични дегустации и коментари на продукти от всички краища на света. Мощната енергия на торинското изложение дава някаква надежда за бъдещето на земята и храната ни, въпреки че обсъжданите проблеми са тежки и много – пътят към спасение и подем на „малките-големи“ храни, произведени от „пазителите на земята“ е дълъг и труден, което с още по-голяма сила се отнася за България.
 

от Веселина Маринова Окт. 2014
Коментари