Начало За нас Реклама Контакти

Да опазим разнообразието на млечните продукти
Деветото издание на Cheese, международното биенале посветено на млякото във всичките му форми и превъплъщения, се организира от град Бра (Пиемонте,Италия) и движението Slow Food от 20 до 23 септември 2013.

През последните десетилетия светът загубва драматично количество сирена, породи домашни животни, пасища, пастири, умения и древни знания. Изчезването на всеки един продукт означава, че нашата кулинарна култура и свободата ни за избор на храна са в опасност.

Един от проблемите пред млечния сектор е, че използването на сурово мляко в производството на сирене е ограничено в много страни. Употребата му се насърчава от Slow Food, тъй като само суровото мляко може да даде на сирената онези специфични вкусови аромати, които създават характера на вкуса, разказващ историята на едно място и неговите особености. Пастьоризацията води до уеднаквяване на млечните продукти: процесът на загряване унищожава бактериите, чиито принос за характерния вкус на сиренето е най-голям, а бактериите вкарвани изкуствено при производството на сирене с пастьоризирано мляко са едни и същи по целия свят – затова и индустриалното сирене е лишено от характера на територията, където се прави и вкусът му е почти еднакъв от Япония през Австралия до Швеция. Забраната за използване на сурово мляко стеснява разнообразието от млечни продукти и бавно задушава вкусовото богатството свързано с определени територии или със спецификите на дадена общност.

Не по-малко влияние върху вкуса, аромата и качеството на всяко сирене имат доброто състояние на животните, както и храната им и начинът им на хранене. Животните на свободна паша несъмнено дават по-добро мляко – те живеят в естествената си среда и ядат растенията, които са им нужни, за да бъдат здрави. Важно е също и хуманно отношение към тях – те не бива да страдат от глад, жажда, неразположение, болка, болести, страх или стрес: всички тези фактори се отразяват отрицателно върху качеството на млякото им. Част от кампанията на Slow Cheese е да осведомява за факторите влияещи върху качеството на млякото за направа на сирене, с цел потребителите да взимат информирани решения.

Днес традиционните пастири, мандраджии и сиренари са принудени мъчително да се борят за правото си да правят сирена или други млечни продукти така, както векове наред са били правени – с уважение към природата, традицията и вкуса. Slow Food и партньорите му постигат доста добри резултати в усилията си да спасят от изчезване колкото е възможно повече продукти – за жалост за възраждането на някои от тях трябва да се извърви доста дълъг път.

По време на фестивала Cheese пиемонтийското градче Бра е идеалното място не само да се опитат и открият стотици нови сирена, но и да се научи повече за света на млякото и сиренарството, както и да се чуе гласа на много хора от цял свят, посветили живота си на пасищата, млякото и сирената. 

Български традиционни сирена ще гостуват на най-големия световен панаир на сирена Cheese 2013. Представителите на президиумите на Slow Food за запазване на зеленото сирене от Черни вит и на каракачанската овца ще присъстват на тазгодишното издание на Cheese и ще представят своите занаятчийски сирена. Двата президиума произвеждат уникални сирена: зеленото сирене от Черни вит – едно от малкото в световен мащаб естествено плесенни сирена и млечни продукти, направени от богатото мляко на караканчанската овца. Президиумите на Slow Food се създават с цел да опазят подобни изключителни продукти, заплашени от изчезване. В случая на зеленото сирене от Черни Вит последният традиционен производител е над 80-годишен и не може да го произвежда повече. При каракачанската овца броят на останалите животни от чистата порода е много малък, поради кръстосване с други породи. Cheese 2013 предлага възможност да надникнете в интересния пейзаж на българските и световните млечни продукти.

За кандидатстване за акредитация на Cheese посетете:
http://cheese.slowfood.it/en/press/request-for-media-credentials/


 

от Меню Септ. 2013
Коментари