Начало За нас Реклама Контакти

Ползите от пуйките

Снимка за Ползите от пуйките

Зимните празници и особено Коледа са дни и нощи на кулинарно угаждане в най-висша степен. Всички знаем и усещаме, че колосалните количества храна затрудняват храносмилането, но ако си позволим да сме невъздържани, нека поне го направим сравнително полезно. В решението на тази задача все по-традиционната коледна и новогодишна печена пуйка се включва много адекватно. Но пуешкото месо е и чудесна всекидневна храна. Това за съжаление все още слабо се отчита от търговците, които обикновено внасят замразените птици само около празничните дни.

Изяш си протеините…

В 100 г пуешко месо има около 30 г белтъци, което се равнява на над 60% от препоръчителния дневен прием. Разбира се, той е различен за мъжете и жените и зависи и от физическата активност. В интернет има много калкулатори на необходимите протеини на ден, така че, ако се интересувате от този въпрос, потърсете повече информация.

…и витамините!

Повечето от тези биологично активни вещества в пуешкото са от В групата, като особено обилни са В3 (ниацин) и В6. Първият е свързан с метаболизма на мазнините, а вторият - с регулирането на нивото на захарта в кръвта.

Профилактика

Месото от пуйки е много добър източник на селен – химичен елемент, който има важни функции, свързани с хормоните на щитовидната жлеза и с имунната система. По този начин той се явява едно от важните средства за предпазване от канцерогенни процеси. Това не означава, че трябва да хукнете към аптеката и да се нагълтате със селенови таблетки. Количеството му в храната е достатъчно, стига да нямате други проблеми. Но те са работа на лекарите. 

Благинки

Мазнините често са на прицел заради здравните проблеми, свързани с храненето. Това особено се отнася за естерите на наситените мастни киселини, които са характерни за животинските организми. Това важи и за пуйките, но удобството при тях е, че мастната тъкан е съсредоточена под кожата и съвсем лесно се отстранява при готвене. Самото месо е бедно на мастни липиди, като те са повече в бутчетата, или т. нар. червено месо. Бялото пуешко е с по-ниско мастно съдържание дори от пилешкото, да не говорим за агнешкото или говеждото.

Бъди щастлив!

Ако се върнем на пуешките протеини, важно е да се отбележи, че те са богати на аминокиселината триптофан. Тя участва в синтеза на серотонин – невротрансмитер или за по-лесно хормон, който отговаря за настроението ни и оптималните му количества ни обричат на доволство, спокойствие и крепък сън.

Свобода!

Всички тези полезни сведения се отнасят изключително и само за месото от птици, отглеждани на свободна паша. Индустриалните пуйки изискват третиране с лекарствени средства, а често биват хранени и с хормонални добавки. Наистина много по-лесно е да се влачи компактното замразено чувалче от супермаркета, но личното добруване все още изисква малко повече усилия. Или пък роднини и приятели на село. Всъщност пуйката може да е чудесен повод или да поканите тези близки хора на коледната вечеря, или пък вие да прекарате този празник на тяхната весела трапеза.

от Людмил Хайдутов Дек. 2011
Рецепти по темата
Коментари