Начало За нас Реклама Контакти

Вкусете Балканите - Slow Food форум в София

Снимка за Вкусете Балканите - Slow Food форум в София
Пиеро Сардо, един от основателите на Slow Food, ще е гост и водещ на регионалния форум Taste the Balkans в София

От 6 до 9 ноември София отново се превръща в столица на вкусовете и ще е домакин на форума “Вкусете Балканите: дребното фермерство и производство на храни – инструменти за устойчивост в селските райони на Югоизточна Европа”.

Производители на традиционни храни от Балканите ще заявят ясно желанието си да съхранят кулинарното богатство на своите страни в рамките на разширяваща се Европа. Те ще бъдат подкрепени от един от основателите на Slow Food - Пиеро Сардо, от Серджо Валентини, президент на Slow Food Trentino и собственик на еко-ресторант Locanda delle tre chiavi и от д-р Урсула Хъдсън – президент на Slow Food Germany и член на управителния съвет на Slow Food International

Събитието Taste the Balkans ще е в рамките на поредното издание на изложението Interfood & Drink и ще демонстрира икономическите, социалните и културни предимства на дребното фермерство и занаятчийското производство на храни в днешния глобализиращ се свят.

Форумът ще започне на 6 ноември с пресконференция за журналистите, на която Пиеро Сардо, председател на Slow Food фондацията за опазване на биологичното разнообразие, ще представи за дегустация няколко уникални продукта от Балканите, които са дълбоко свързани с кулинарната традиция на региона, но чието съществуване е силно застрашено от формалистичното прилагане на регламентите на ЕК във връзка с производството на храни. Заедно ще търсим отговор как да се съхрани гастрономията на Балканите в рамките на разширяваща се Европа.

На 7 ноември в Интер Експо Център ще се проведат две събития: конференция на тема „Ще се срещнат ли потребителите и производителите?” и кръгла маса „Фермерските храни и ресторантския бизнес”. Събитията се организират като част от проекта „От Европа за Европа: репортажи, обучения и събития, свързани с разширяването на ЕС към Балканите и Турция”, изпълняван от Osservatorio Balcani e Caucaso с финансовата подкрепа на грант № 2011/276-586 на ЕК и Автономна провинция Трентино. Български партньор и организатор на събитието е Асоциация на конвивиумите на Slow Food в България в партньорство със Slow Food International и Кулинарна академия HRC.

По време на конференцията лектори от Европа и Балканите ще дискутират въпроси свързани с проблеми в прилагането на европейското законодателство и отговорността на компетентните органи на всяка страна за стимулиране на развитието на дребното фермерство и производство на храни; как да се съхрани местната традиция в процеса на присъединяване към ЕС; какво биха спечелили потребителите, ако производителите на занаятчийски храни имат регламентиран достъп до пазара и как масовото производство на храни от хранителната промишленост стимулира консумеризма и води до натрупване на огромни количества хранителни отпадъци. Ще бъдат представени и резултатите от проучването на уникалните храни на Балканите, проведено от Slow Food и неговите балкански партньори през 2013 г.

Домакин на кръглата маса ще бъде Серджо Валентини – собственик на ресторант Locanda delle tre chiavi в Изера, Трентино, който повече от 15 години представя на своите гости местните храни и разказва историите на хората, които ги произвеждат. Той ще сподели с участниците в кръглата маса трудностите и добрите страни на такава философия, както и каква е личната отговорност на всеки кулинар за околната страна и местните общности. Заедно с готвачи, ресторантьори, блогъри, ученици и студенти ще бъдат обсъдени възможностите такъв подход да се приложи и в България.
По време на цялото изложение Interfood & Drink на специален щанд ще бъдат представени разнообразни храни от България и Балканите. Студенти от Кулинарна академия HRC ще споделят с посетителите на щанда защо занаятчийските храни са предизвикателство и вдъхновение за всеки професионален готвач.

от Меню Окт. 2013
Коментари