Начало За нас Реклама Контакти

Terra Madre Балкани 2012

Снимка за Terra Madre Балкани 2012

София стана домакин на Тера Мадре Балкани 2012, втората регионална среща на местните общности и президиумите на Slow Food в балканските страни, която се проведе на 29, 30 юни и 1 юли в БАН и Университетската ботаническа градина. Списание "Меню" беше медиен партньор на събитието.

За форума в София пристигна лично господин Карло Петрини, създател на движението Slow Food, обявен през 2008 г. от The Guardian за един от 50-те човека в света, които могат да спасят планетата.

Тера Мадре на италиански означава „майката земя”. На езика на влиятелната международна организация Slow Food това е мрежа от малки местни общности в един регион със сходни традиции, произвеждащи уникални местни храни по начина, по който те векове наред са били правени. Целта на форума Тера Мадре Балкани, провеждан всеки две години, е да се възраждат, опазват и развиват специфични продукти, произвеждани традиционно на Балканския полуостров.

В региона ни Slow Food обединява повече от 1500 членове, 11 президиума, 60 местни общности – производители на храни, 15 училищни образователни програми за храната. Организацията директно подкрепя повече от 25 балкански проекта: от подпомагане на занаятчийски продукти заплашени от изчезване като зеленото сирене от Черни Вит, македонското сладко от диви смокини и хърватския чесън от Любитовица, през откриване и картиране на местни традиционни продукти, до промотиране на къси вериги за доставка на храни или образователни инициативи за храненето в училищата.

В събота на 30 юни, на открит базар в Ботаническата градина можеше да се опита и купи част от каймака на автентичните балкански храни. Производителите лично предлагаха своите занаятчийски продукти: овче сирене в мех, традиционна брънза и автентични пушени колбаси от Румъния; разнообразни сладка от Босна и Херцеговина – например смесено от грозде, патладжани и тиква; също забележителното вариво (с вид на кръстоска между грах и нахут, във формата на малки камъчета) от Петрово полье, наречено у нас „секирче”; сръбски лесковачки айвар; албански био зехтини и сушени плодове или забележителния с мекия си аромат и вкус хърватски чесън.

Нашите традиционни храни се представиха със сирене и кисело мляко от каракачански овце от село Влахи, зелено сирене от Черни Вит, смилянски фасул, нафпавок (вид бански старец) от Долно Драглище, биволски суджук от Щръклево, бърканица „Столетник” от „Млечен дом” в Смилян, мед и пчелни продукти, хляб с дива мая от Стара Загора и още някои изключително качествени продукти, всички те произвеждани по старите техники.

Следобяд на 30 юни, под сянката на вековния дъб в Ботаническата градина се проведе оживена кръгла маса на тема "Храната и виното като елемент от националната културна идентичност", която пък бе последвана от "Трапеза на открито" - дегустация на храни, приготвени от младежите - делегати на Тера Мадре Балкани 2012.

Впечатляващо по време на целия форум бе присъствието на българските вина от по-малки производители като Иво Върбанов, Орбелус, Боровица, Вила Юстина, Росиди, Шато Коларово, Винарна Братанови, учредители и членове на Българската асоциация на независимите лозаро-винари. Асоциацията беше партньор на форума и прекрасните вина по забележителен начин допълниха удоволствието от вкусната храна по време на двете вечери на открито.

Конференциите в рамките на Тера Мадре Балкани с участие на около 150 делегати от балканските страни нарисуваха пъстра картина от тежки проблеми и бъдещи възможности, свързани с производството на истинска, традиционна храна от малките фермери. Бяха представени абсурдните законови пречки пред българските дребни фермери и по-добрите възможности, които новата Обща селскостопанска политика на ЕС ще предвижда както за тях, така и за съхраняване на уникалните местни храни.
 

от Меню Юли 2012
Коментари