Начало За нас Реклама Контакти

Пчелите произвеждат нещо повече от мед и това вече го знаят всички. Колко вида мед и пчелни продукти има в България може да видите от днес на площада пред Централната баня в София. Пролетната изложба-базар ще продължи до 27 април. На изложението можете да опитате, купите, видите и помиришете меда, който пчели от различни части на България са произвели. Наред с него, в последните години "модерни" стават и други продукти от кошера - прашец, восък, млечице, прополисът, който от хилядолетия е познат като лекарство, парченца от питите, още залепнали във восък и очакващи само лек натиск, за да се разтече от тях пресния мед.


Смърт в България

Тази година пчеларите искат да обърнат внимание и на един много сериозен проблем - измиране и изчезване на пчелите, което вече става масово и за България. Затова днес, 22 април, в София се състоя протест между Министерския съвет и Президентството, продължение на протестите, които се провеждаха в последните седмици във Варна, Шумен и Търговище. Основното искане на пчеларите е забрана на вид пестициди - неоникотиноиди, които са доказано смъртоносни за медоносните насекоми. Засега такава забрана има само в някои европейски държави, но се обсъжда въвеждането й за целия ЕС. При последното обсъждане между държавите на 15 март само 13 са поискали забраната им, останалите са били против, а няколко, сред които и България, са се въздържали. До 15 май трябва да има ново гласуване, но българските пчелари настояват независимо от него от есента в страната ни да спре използването на опасните растителни отрови.

Натравянето с пестициди е една от главните причини за смъртност на пчелите в България, разказват пчелари. Миналата година, по официални данни на Министерство на земеделието и храните 12,5% от семействата в България са загинали по различни причини. За 10% е доказано, че са били отровени, а над половината се водят по "други" причини, в които е възможно да влиза и употребата на растителни препарати, но да не е доказана връзката им с изчезнали цели пчелни семейства.


Ако нямаше пчели...

Медоносните насекоми са основната причина днес по света да има плодове, зеленчуци и почти всяко растение, което цъфти. Ако нямаше пчели, над 70% от растителния свят и поне една трета от храната просто нямаше да съществуват. Пчелите вършат незаменима и огромна работа по опрашването, чрез което се радваме на такова огромно разнообразие от продукти, които да сложим на масата. В части на Китай вече знаят какво означава да нямаш пчели - преди години заради безконтролното използване на пестициди в Южен Съчуан всички измират. Това удря едно от основните производства в областта - отглеждането на круши и се стига до екологична катастрофа. За да не се унищожат напълно овощните градини, учени съветват местни фермери да започнат да опрашват сами - с бамбукова пръчица и сноп пера. Резултатът от работата на един опрашител е нищожно малка в сравнение с това, което може да постигне един кошер.

Китай е нагледна картина какво ще се случи, ако човечеството продължи да убива пчелите. Липсата на насекоми-опрашители ще унищожи производството на почти всички плодове, зеленчуци и растения, които разчитат на тях. Хората ще трябва да разчитат на тези, които се опрашват с вятъра. или се самоопрашват - ориз, пшеница, ечемик, царевица. С еднообразната храна следва масова липса на витамини и минерали заради небалансираното хранене, а оттам - и огромни здравословни проблеми.


Малката голяма помощ

Един от начините да се спре изчезването е да се стимулират повече хора да продължат да се занимават с пчеларство и то да стане привлекателно и за нови пчелари. Миналата година броят на пчелните семейства в България е паднал до 526 хил., при 625 хил. през 2009 г. Причините са много, но една от главните е и ниската изкупна цена на меда - можете да помогнете, като купувате директно от познати пчелари, а в магазина обръщате внимание какво точно пише на етикета. На външен вид истинският мед лесно се фалшифицира, но поне по етикет трябва да пише от кой пчелин е добит и дали в него има изкуствени добавки. Нормално е медът да кристализира и това е друг начин да познаете доколко е истински. Средната изкупна цена на едро е доста по-ниска от крайната по пазари и магазини, а и там контролът не е много силен. Така че, ако можете, намерете си проверен пчелар, посещавайте го често и експериментирайте в кухнята - медът отдавна не е само за чай и намазване на филийка хляб, той е идеален за готвене и всякакви сладкиши.

Да ви е сладко!

*Заглавието е заимствано от филма на Маркус Имхоф More Тhan Honey, който можете да гледате на 23 април, от 13.30 часа в "Дом на киното" в София.

от Весела Николаева

Апр. 2013
Коментари