Начало За нас Реклама Контакти

Над 240 тона спасена храна

Снимка за Над 240 тона спасена храна

Българска хранителна банка (БХБ) е получила над 240 тона дарени храни за 11 месеца оперативна дейност. Дарените храни са осигурили допълнително хранително подпомагане на над 6000 човека в над 15 града в страната посредством програми за раздаване на 45 социално ангажирани организации. Близо 25% от дарените храни са мляко и млечни продукти, а 35% - пресни плодове и зеленчуци.

По повод 5 юни, Световен ден на околната среда, чието мото за 2013 г. е "Мисли. Храни се. Пести." организацията споделя постигнатите резултати и основни предизвикателства в търсене на алтернатива на два глобални проблема – разхищаването на храна и глада.

По статистика на Организацията по земеделие и прехрана към ООН (FAO) годишно около 1,3 млрд. тона храна, произведена за човешка консумация, се разхищават. В Европа и Северна Америка между 95 и 115 кг на глава от населението за година е количеството храна, което не се използва. Унищожената, но годна за консумация храна в Европа, би могла да нахрани 200 млн. човека – това е ⅓ от цялото население в Европа.

Делът на хората, живеещи под прага на бедността е най-голям в България. Това показва изследване на Евростат за хората в риск от бедност или социално изключване в Европейския съюз (ЕС). Данните сочат, че за 2011 г. 60% от българските граждани живеят в тежки материални лишения, докато средното ниво за ЕС е 18%.

В отговор на двата глобални проблема е мисията на БХБ за осигуряване на трайно, дългосрочно и ефективно хранително подпомагане на хората в нужда. БХБ спасява храната, която произведена за човешка консумация, по една или друга причина не се реализира в търговската мрежа и все още годна и безопасна бива разхитена. За близо 1 година оперативна дейност БХБ е успяла, с подкрепата на общо 51 компании - дарители на храни, да осигури регулярно допълнително хранително подпомагане на над 5 000 човека в нужда. БХБ е разработила две програми „ВИТАМИНА“ и „Неделна раничка“, чрез които целево събира и предоставя конкретни видове храни, крайно необходими за определени групи нуждаещи се като деца и млади хора.

Основни предизвикателства пред функционирането на модела за хранително подпомагане чрез хранителна банка са облагането с ДДС върху дарените храни, липса на устойчиви програми за хранене и капацитетът за приемане и раздаване на дарените храни от страна на организациите-партньори на БХБ. Според доклад за законодателните рамки на даренията на хранителни продукти в ЕС, изготвен от международната одиторска компания Прайсуотърхаус Купърс, в редица страни от ЕС действат облекчителни режими на данъчно облагане, чиято цел е да стимулират компаниите да даряват храни в срок на годност, които не биха могли да бъдат реализирани в търговската мрежа. В 13 европейски страни дарените храни не се облагат с ДДС. Друга възможна мярка по препоръка към националните правителства от страна на Европейската комисия в началото на 2013 г. е да осигурят нормативна възможност дарителите на храни сами да определят стойността на дарението, с което да се позволи намаляване на ДДС върху дарените храни без това да бъде прието като подбиване на пазарните цени на съответните храни.

За една година оперативна дейност равносметката сочи, че по-малко от 10% от дарените на БХБ храни са пакетирани и консервирани дълготрайни продукти. Най-големите количества храни, които БХБ е получила за последната година са бързоразвалящи се продукти с много кратък срок на годност като кисело мляко и млечни напитки, пресни плодове и зеленчуци.
 

от Меню Юни 2013
Коментари