Начало За нас Реклама Контакти

Ароматерапия в кухнята

Снимка за Ароматерапия в кухнята

Весела Георгиева е стажант лекар в Университетска болница "Проф. д-р Стоян Киркович". Интересува се от заболявания на обмяната и нутрициология. През свободното си време, освен че чете хубави книги, обича да се разхожда сред природата и да приготвя вкусни ястия.

В ежедневието си често забравяме, че имаме пет сетива, защото получаваме по-голямата част от информацията чрез зрението и слуха. Обонянието при човека е по-слабо развито, отколкото при другите бозайници, но запазва своето влияние върху подсъзнанието, емоциите и чувствата. Някои аромати, например анасон, джинджифил и мускатово орехче ни стимулират, зареждат ни с енергия и сякаш ни правят по-будни. За разлика от тях уханието на канела, кориандър, копър, риган, кимион, карамфил и ванилия имат успокояващо въздействие, помагат ни да се отпуснем и да релаксираме. Босилекът подобрява настроението.

Използването на ароматите за облекчение на различни болестни състояния е обект на ароматерапията - дял от алтернативната медицина, чиито прийоми могат да се използват за профилактика или за допълнение към конвенционалната терапия. Ароматерапията използва благовонни масла, отвари и тинктури, с които се приготвят различни козметични продукти, правят се бани, масажи, използва се като допълнение към различни СПА процедури или се придава благоухание на въздуха в помещението. Много от растенията, чиито аромати се прилагат с тази цел, са познати от дълбока древност и са неделима част от кулинарното изкуство. И в далечното минало и днес те са използвани като подправки, което ме вдъхнови да напиша настоящата статия.

Етеричните масла, добити от тях, съдържат различни биологично активни субстанции; някои от тях са богати на фитонциди с антисептично действие. Да се насладим на ароматите и да се възползваме от полезното им въздействие, докато се храним и докато приготвяме храната си, е още един начин да осмислим ястията като здравословно удоволствие за всички сетива и да получаваме порция от него всеки ден.

Канела

Започвам това уханно пътешествие с канелата. Нейният сгряващ и сладък аромат я прави предпочитана подправка през зимните месеци. Тя сякаш дава топлина на тялото - ефект, който се дължи на съдоразширяващото ѝ действие. Но освен за да приготвите коледни курабии, може да я използвате при липса на апетит, леки чревни инфекции, нестабилно артериално налягане. През лятото също не трябва да се отказвате от нея, защото подобрява храносмилането и е отлично допълнение към разхладителната ви напитка. Както ароматът ѝ, така и съдържащите се в самата подправка сложни молекули (откриват се малки количества естрогени), облекчават дискомфорта при предменструален синдром. Консумацията на канела ускорява метаболизма, затова намалява кръвната захар. Може да се използва като допълващо средство за лечение на затлъстяване, метаболитен синдром и предиабет, но не и като самостоятелна терапия поради недостатъчна ефективност.

Анасон

Анасонът има благотворен ефект върху сърдечно-съдовата система, намалява крампите и спазмите. Увеличава отделянето на майчина кърма. Капките с анасон и копър от векове се използват за облекчаване на коликите при кърмачета. При опити с възрастни е доказано, че дори само ароматът на анасон облекчава чревни колики. Друго приложение на подправката и най-вече на етеричното масло, добито от нея, е свързано с възпаления на дихателните пътища. Фитонцидите, които съдържа, имат антибактериално и антивирусно действие, облекчават кашлицата и улесняват отхрачването.

Чубрица

Чубрицата неслучайно е чудесна подправка за зрял фасул – ястието понякога затруднява храносмилането и създава чувство на тежест в стомаха, а чубрицата намалява или премахва тези неприятни усещания. Благоприятно повлиява чревни инфекции и успокоява “нервния” стомах. Етеричните масла, добити от тази подправка, се използват още при кашлица, отити (възпаление на ухото), прилошаване.

Кориандър

Ароматът на кориандър също успокоява чувството на прилошаване и гадене. Подправката подпомага храносмилането и намалява отделянето на газове.

Джинджифил

Джинджифилът, който добива у нас все по-голяма популярност, разширява кръвоносните съдове, на което се дължи затоплящото му въздействие. Известен е и като имуностимулатор. Особено вкусна и полезна за имунната система е комбинацията от джинджифил, лимон и мед. Сместа съдържа коктейл от витамини (особено витамин С, на който са богати всички цитруси), минерали, имуностимулиращи вещества, фитонциди с антибактериално и антивирусно действие. Сладостта на меда приятно се комбинира с парливия вкус на джинджифила. Последният стимулира отделянето на ендорфини - хормоните на удоволствието. Заболявания и състояния, при които чаят и етеричното масло от джинджифил могат да облекчат оплакванията, са настинка, висока температура, грип и грипоподобни заболявания, гадене, дискомфорт при пътуване, липса на апетит, чревни инфекции, главоболие, мускулни крампи.

Риган

Риганът е още един пример за подправка, подходяща за “тежки” храни, поради благоприятния му ефект върху храносмилането. Ароматът му успокоява главоболие, мигрена и оплаквания, свързани с менструацията. Под формата на бани и масажно масло се използва и при високо кръвно налягане.

Индийско орехче

Екзотична подправка, чийто аромат стимулира и вдъхновява. Използва се при обща слабост, депресии, невралгии и липса на апетит.

Розмарин

Ароматът на розмарин усилва умствената концентрация, подобрява кръвообръщението и има болкоуспокояващ ефект. Ободрява настроението, но същевременно прави човека по-спокоен. Може би това е идеалната подправка за момент, в който трябва да вземете важни решения.

Ванилия

Сладко и топло, уханието на ванилия успокоява и уравновесява, намалява раздразнимостта, нервността и безпокойството. Но ако постоянно го вдишвате скоро ще забележите, че увеличава апетита.

За финал нека обобщим, че етеричните масла от лимон, евкалипт, анасон, канела, карамфил, чесън, босилек, риган и мащерка имат вирусоцидно (т.e. унищожават вирусите) и антибактериално действие. По-голяма част от споменатите тук подправки имат благоприятен ефект върху храносмилането. Той се дължи на увеличаването на продукцията на солна киселина. Затова обаче при язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника както и при остър и хроничен гастрит трябва да се въздържаме от подправките, особено от по-силните. Друга контраиндикация да овкусяваме обилно храната си с тях са острият и хроничният пиелонефрит.

Тема като тази трудно може да бъде изчерпана, затова ако съм пропуснала някоя от любимите ви подправки, ще се радвам да ми пишете кои са те на georgieva_vessela@mail.bg, за да ви разкажа за ползите от тях.

от Весела Георгиева Юни 2015
Коментари